Kolorowe pisanki i kraszanki

Można wymienić różne rodzaje ozdób jakie przygotowujemy samodzielnie przed Wielkanocą – zwierzątka z różnych materiałów, półmiski z rzeżuchą i owsem, dekoracje z makaronu, ale przede wszystkim pisanki.  Istnieje kilka sposobów ozdabiania jajek. Każdy z nas musi wybrać ten, który mu najbardziej odpowiada, ale na pewno warto wypróbować wszystkie.

Najczęściej można się spotkać z malowaniem jajek. Najpierw trzeba ugotować je na twardo, ewentualnie zrobić wydmuszkę. Dość dobrze sprawdzają się tutaj farby akrylowe, bo są gęste. Dzięki temu trzymają się na skorupce i wzory nie są przezroczyste. Natomiast pisankami nazywane są też jajka, które dekoruje się woskiem, a następnie barwi na jakiś kolor. Oczywiście woskowe wzory pozostają jasne. Są też osoby, którym najbardziej podobają się jednokolorowe jajka, czyli kraszanki. W zależności od tego jaki kolor chcemy uzyskać trzeba je gotować w odpowiedni sposób. Aby kraszanki były brązowe potrzebne są łupiny cebuli. Sok z buraków nada skorupkom różowy kolor. Z kolei zieleń można uzyskać dzięki użyciu listków barwnika albo pędów młodego żyta. Malwa barwi na fioletowo, a kora jabłoni na żółto. Jeśli ktoś chce uzyskać czarne kraszanki powinien je gotować wraz z korą orzecha włoskiego lub dębu. Poza tym można też kupić dowolne sztuczne barwniki.

Bardzo często kraszanki pozostają jednokolorowe i stanowią element przemyślanej dekoracji koszyka ze święconką lub stołu wielkanocnego. Natomiast można też wyskrobać na nic wzory. Skrobanki czy drapanki wykonuje się z pomocą igły, nożyka lub innego zaostrzonego na końcu narzędzia. To z pewnością zajęcie tylko dla dorosłych. Dzieci mogą za to zająć się wyklejaniem jajek. Oklejanki robi się z różnorodnych materiałów, na przykład z papieru, folii aluminiowej, tkaniny, roślin itd. W niektórych regionach jajka ozdabiane tylko kolorowym papierem nazywa się nalepiankami. Bez względu na nazwę i sposób wykonywania pisanek jest to piękna tradycja i bardzo dobry sposób na rodzinne spędzenie czasu. Kiedyś ozdabianiem jajek przed Wielkanocą mogły zajmować się tylko kobiety, teraz na szczęście mogą robić to już wszyscy i każdy może wybrać swoją ulubioną technikę.