Palmy wielkanocne z bibuły lub krepiny

Co roku przed Wielkanocą wymyślamy coraz bardziej oryginalne pomysły na różne dekoracje i chętnie robimy je sami. Przykładem mogą być chociażby świąteczne ozdoby z makaronu. Skoro sami możemy przygotować stroiki, pisanki i zajączki warto też postawić na stole własnoręcznie wykonaną palmę wielkanocną.

Poświęcenie palm odbywa się w niedzielę przed Wielkim Tygodniem. Zgodnie z tradycją przynoszą one szczęście, zdrowie oraz chronią przed nieszczęściami. Z czego więc można zrobić palmę wielkanocną? Potrzebne będą na pewno wierzbowe gałązki, które symbolizują zmartwychwstanie. Poza tym bazie są jednocześnie elementem ozdobnym. Poza tym przyda się bukszpan, jako zielony wiosenny element. Niektórzy używają też suszonych traw i kwiatów, ale bardziej kolorowa oraz radosna będzie palma wykonana z bibuły lub z krepiny. Krepina to właściwie rodzaj bibuły, ale jest marszczona w taki sposób, że łatwiej robić z niej różne kształty. Jeśli uda nam się ją kupić będzie bardzo odpowiednia do zrobienia palmy. Trzeba też przygotować kilka drucików.

Zaczynamy od połączenia bazi i bukszpanu drucikiem. Następnie owijamy je na dole, tam gdzie kończy się krótszy bukszpan, paskiem pomarańczowej bibuły z naciętymi i wywiniętymi brzegami. Dzięki temu będzie wyglądał bardziej dekoracyjnie. Tuż nad nim lub nawet na nim umieszczamy dookoła kwiatki z krepiny i mocujemy je drucikiem. Następnie układamy i mocujemy kolejny wianuszek kwiatków i następny. Najlepiej aby każdy był w innym kolorze. Są różne sposoby wykonywania takich kwiatów. Przede wszystkim trzeba wyciąć odpowiedni kształt z bibuły lub krepiny, uformować go, a potem utrwalić obwiązując drucikiem. Ważne jest też to, aby pozostawić drucik-łodyżkę dzięki któremu kwiatki można mocować do palmy. Znów owijamy całość ponacinanym paskiem pomarańczowej bibuły, którą ozdabiamy jeszcze krótszymi gałązkami bukszpanu. Na końcu należy wyciąć cienki pasek zielonej bibuły i owinąć nim dolną część palmy wielkanocnej, aż do ozdobnego paska przygotowanego na początku. Taką palmę można zrobić wspólnie z dziećmi. Na pewno będzie to dla wszystkim dobra zabawa, a potem powód do dumy, kiedy palma stanie się ozdobą wielkanocnego stołu.