Wielkanocne wianki na drzwi

Zawieszenie wielkanocnego wianka na drzwiach to na pewno bardzo dobry pomysł. Będzie on już od progu witał gości w świąteczny sposób. Co prawda wieszanie wianków na drzwiach kojarz nam się głównie z tradycją bożonarodzeniową wywodzącą się z Anglii, jednak coraz częściej takie ozdoby pojawiają się też u nas na Wielkanoc.

Wieniec wielkanocny można zrobić zupełnie samodzielnie. Zwykle używa się do tego takich dekoracji jak do koszyków ze święconką oraz stroików. Zresztą wieniec jest właśnie rodzajem stroika. Najpierw trzeba się zastanowić na jakiej podstawie zostanie on wykonany. To że powinna być ona okręgiem jest bowiem oczywiste. Można użyć gotowego okręgu z wikliny czy drutu lub zmontować go na przykład z patyczków brzozowych. W przypadku użycia drucianej podstawy trzeba zastosować na tyle dużo ozdób, żeby zasłonić wszystkie druciki. Do zrobienia wielkanocnego wieńca na drzwi można użyć bazi, bukszpanu, suchych traw i zbóż, wstążek, piórek, jajeczek, kurczaczków i kwiatków, chociażby takich z bibuły przygotowanych do palmy wielkanocnej.

Oczywiście to czy wianek na drzwi będzie prosty czy bogato ozdobiony zależy tylko od nas. Można potraktować go jak wesoły stroik wielkanocny i połączyć w nim różne ozdoby, materiały i kolory. Jednak bardzo ładnie prezentują się też skromniejsze wianki. Na przykład z gałązek wierzby, ozdobiony piórkami i skorupkami jaj. Zdarzają się też bardzo wiosenne wieńce robione z kwiatów, liści i traw. Jednak są one oczywiście bardzo nietrwałe. Ale jeśli ktoś chce powiesić wianek wielkanocny tylko na pierwszy i drugi dzień Świąt może się zdecydować na taką żywą, pachnącą ozdobę. Natomiast w przypadku, gdy wieniec ma pozostać na drzwiach dłużej najlepiej wybrać jednak coś bardziej trwałego. Wykonując wieniec na drzwi trzeba się zastanowić nad sposobem jego zamontowania. Natomiast można też oczywiście zrobić wianek, który będzie stanowił dekorację wewnątrz domu czy mieszkania. Najczęściej wiesza się go wtedy na gwoździu lub ewentualnie zwisa na sznureczku z sufitu czy w oknie.